Aktualności

Warsztaty z historią drukarstwa w tle

Edukacja » Projekt pt: "Tydzień z Małeckimi - tradycje drukarskie w Ełku" dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu Patriotyzm Jutra » Warsztaty z historią drukarstwa w tle

W dniach od 13 do 18 czerwca 2016 r. zrealizowano cykl warsztatów dla dzieci, młodzieży i dorosłych, które przeprowadził Pan Tadeusz Grajpel. Pan Tadeusz od 20-tu lat zajmuje się odtwarzaniem dawnych technoligii i rzemiosł związanych z dziejami książki, dokumentu i drzeworytu. Wykonał rekonstrukcję prasy drukarskiej Gutenberga, repliki klocków drzeworytniczych, głownie średniowiecznych i renesansowych.

Pan Tadeusz prowadził warsztaty drukarskie z podziałem na grupy wiekowe: dla dzieci, młodziezy i dorosłych, lącznie  30 godzin warsztatów w historią drukarstwa w tle, ze szczególnym uwzględnieneim postaci  Małeckich oraz Gustawa Gizewiusza - pastora ewangelickiego działającego w XIX wieku, obrońcy i propagatora języka i kultury polskiej na Mazurach, założyciela pierwszego polskiego czasopisma dla Mazur "Przyjaciel Ludu Łecki".  Zajęcia odbyły sie w pomieszczeniach Ełckiej Kolei Wąskotorowej, wzięło w nich udził 365 osób.  

Pan Tadeusz Grajpel na potrzeby realizacji warsztatów wypożyczył prasę drukarską oraz zapewnił niezbędne materiały.

 

  • Dodaj link do:
  • digg.com
  • delicious.com
  • wykop-pl
  • facebook.com
Facebook