Aktualności

Projekt pt: "Tydzień z Małeckimi - tradycje drukarskie w Ełku" dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu Patriotyzm Jutra

Edukacja » Projekt pt: "Tydzień z Małeckimi - tradycje drukarskie w Ełku" dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu Patriotyzm Jutra

TYDZIEŃ Z MAŁECKIMI

Muzeum Historyczne w Ełku przygotowało projekt, który ma przybliżyć mieszkańcom dwie prawie zupełnie zapomniane osoby: Jana i Hieronima Małeckich.

Wszyscy ełczanie na pewno wiedzą gdzie znajduje się ulica Małeckich (często wymawiana Maleckich). Kim były te osoby i czemu zasłużyły na to, aby jedna z ełckich ulic nosiła ich imię?

Jan i jego syn Hieronim Malecki byli polskimi pastorami i teologami luterańskimi, wydawcami, tłumaczami i drukarzami. Możemy im zawdzięczać literacką polszczyznę. Obaj zasłużyli się dla oświaty w języku polskim na Mazurach, zwanych wówczas Prusami Królewskimi i będących lennem króla polskiego po znanym z historii tzw. hołdzie pruskim.

Jan pochodził ze szlacheckiej rodziny Sandeckich-Maleckich z Małopolski. Był wszechstronnie wykształcony; biegle znał: język czeski, język niemiecki, rusiński i łaciński. W latach 1522-28 Malecki prowadził drukarnię w Krakowie. Następnie, przeniósł się do Królewca, a później został naczelnym pastorem w Ełku. Otrzymał majątek – od jego nazwiska została nazwana ta miejscowość – to Maleczewo. Po licznych podróżach ostatecznie osiedlił się tu, założył nową drukarnię w Regielnicy, w której wydrukował własny przekład Nowego Testamentu na język polski.

Jego syn Hieronim Małecki kontynuował dzieło ojca. Studiował 4 lata na Uniwersytecie Albertyna w Królewcu. W latach 1546-52 był nauczycielem szkoły okręgowej w Ełku, gdzie uczono przede wszystkim w języku polskim. Jednocześnie pracował w drukarni ojca.

W 1547 założył w Ełku tzw. Szkołę Partykularną, o której informuje tablica wmurowana na ścianie Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Ełku. W 1558 znowu zaczął pracować jako nauczyciel. Dzięki składkom parafian wydał pierwszy katechizm po polsku.

W latach 1565-67 Hieronim był pomocnikiem pastora-swojego ojca Jana- w Ełku, a po jego śmierci (do 1583) został pastorem w Ełku. 16 sierpnia 1578 mianowano go naczelnym pastorem Ełku, czyli zwierzchnikiem parafii Jańsbork, Margrabowa i częściowo- Ryn.

Przetłumaczył na język polski i wydał wiele dzieł luterańskich. W 1574 wydał swoje tłumaczenie Postilli Domowej (autorstwa Lutra), napisane piękną polszczyzną (było wysoko cenione i przyczyniło się do rozwoju literackiego języka polskiego).

Projekt pod nazwą „TYDZIEŃ Z MAŁECKIMI” pozwoli przybliżyć te wspaniałe postaci ełczanom. Projekt obejmuje realizację cyklu warsztatów i zajęć edukacyjnych związanych z tradycjami drukarskimi w Prusach Książęcych oraz organizację edukacyjnych imprez towarzyszących, skierowanych do szerokiego grona odbiorców. Dodatkowym elementem projektu będzie utworzenie specjalnego fontu komputerowego, czyli kroju pisma o nazwie „font elcki” stylizowanego na czcionce Małeckich oraz tablic edukacyjnych związanych z tradycjami drukarskimi. Warsztaty drukarskie będą poprzeplatane wydarzeniami artystycznymi i kulturalnymi: koncertem muzyki dawnej, występem zespołu tańca średniowiecznego oraz chóru, warsztatami papieru czerpanego, zabawami XVI-to wiecznymi dla rodzin oraz prelekcją dotyczącą wielokulturowości regionu i tolerancji. Zamierzeniem Muzeum Historycznego jest włączenie mieszkańców Ełku i okolic w życie kulturalne miasta, przypomnienie wielokulturowych tradycji dawnej Rzeczpospolitej oraz kształtowanie świadomości własnej tożsamości poprzez upowszechnianie i popularyzację wiedzy dotyczącej historii Polski i polskiego dziedzictwa kulturowego. Więcej informacji na temat działań MHE znajdziecie Państwo na plakacie. Zapraszamy do udziału w wydarzeniach projektowych mających charakter nauki oraz zabawy. Będzie można poznać tajniki techniki druku stosowanej w średniowieczu wynalezionej przez Gutenberga.

 

  
  • Dodaj link do:
  • digg.com
  • delicious.com
  • wykop-pl
  • facebook.com
Facebook