Aktualności

Ełk. Spacerownik po mieście niezwykłym

Muzeum » Publikacje » Ełk. Spacerownik po mieście niezwykłym

Ełk. Spacerownik po mieście niezwykłym 
Michał Olszewski, Rafał Żytyniec
Muzeum Historyczne w Ełku 2012

Ełk. Miasto odkryte na nowo.

Z czym kojarzy się Ełk?
Piękne jezioro.
Piękne kościoły.
Zabytkowa architektura.
Tętniące życiem nabrzeże.
Malownicza wyspa z zamkiem.

Przewodnik Michała Olszewskiego i Rafała Żytyńca pokazuje, jak bardzo niepełna jest to lista. Autorzy poszerzają ten spis o szereg związanych z miastem wybitnych postaci, miejsc, książek i zdarzeń. Dzięki pracy w archiwach i kontaktach z najstarszymi żyjącymi mieszkańcami Ełku dotarli do unikalnych zdjęć i dokumentów, które prezentują w książce. Przez „Spacerownik” przewija się galeria wojskowych, pisarzy, wydawców, wspaniałych kapłanów. Stąpamy śladami wybitnego pisarza Siegfrieda Lenza i jednego z najważniejszych powojennych dziennikarzy Niemiec – Klausa Skibowskiego. Szukamy śladów aktywnej przed wojną społeczności żydowskiej. Razem z pierwszymi powojennymi osadnikami oglądamy szabrowników i płonące kamienice. Czytamy też o nieodkrytej do dziś karcie historii, jaką są działania Urzędu Bezpieczeństwa w okresie stalinowskim. Autorzy, rodowici ełczanie, piszą o historii ostrożnie, ale jednocześnie z wyraźnie wyczuwalnym uczuciem do rodzinnego miasta.

Po lekturze tej książki Ełk staje się miejscem wypełnionym historiami, pełnym frapujących szczegółów, często dramatycznych. Miastem z krwi i kości.

„Spacerownik” w symboliczny sposób otwiera działalność Muzeum Historycznego w Ełku – pierwszej w powojennej historii miasta instytucji, która ma za zadanie w nowoczesny i atrakcyjny sposób przybliżać dzieje Ełku i Mazur.  

WARTO ZAJRZEĆ: Ełk. Spacerownik po mieście niezwykłym. Wydanie rozszerzone.

Książka została wydana również w wersji niemieckojęzycznej:

Von Lyck nach Ełk. Spaziergänge durch die Hauptstadt Masurens
Michał Olszewski, Rafał Żytyniec
Muzeum Historyczne w Ełku 2014 

Książki w obu wersjach można nabyć w siedzibie Ełckiej Kolei Wąskotorowej (ul. Wąski Tor 1) oraz w księgarniach na terenie miasta.

 
  • Dodaj link do:
  • digg.com
  • delicious.com
  • wykop-pl
  • facebook.com
Facebook